692412-2023 - ResultatSverige-Partille: Isröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning - Plogning och flisning
Referensnummer: KS/2023:76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90630000 Isröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser vinterväghållning av gator, vägar, GC-banor, buss- och parkeringsplatser, samt övriga ytor enligt kartmaterial
Partille kommun (Beställaren) inbjuder leverantör (Anbudsgivare) att lämna anbud avseende Vinterväghållning - Plogning och flisning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser vinterväghållning av gator, vägar, GC-banor, buss- och parkeringsplatser, samt övriga ytor enligt kartmaterial och mängdförteckning.
Allmän orientering
Inledning
Omfattning
Tjänsten avser vinterväghållning (plogning och flisning) av gator, vägar, GC-banor, buss- och parkeringsplatser, samt övriga ytor enligt kartmaterial och mängdförteckning.
Tjänsten avser vinterväghållning i fem (5) områden enligt följande:
Område 1
Snöröjning och halkbekämpning (flis) av Bostadsgator, parkeringar, busshållplatser, trappor, övergångsställen samt snöröjning och halkbekämpning av gc-bana
Område 2
Område 3
Område 4
Snöröjning och halkbekämpning (flis) av bostadsgator, parkeringar och GC-banor
Område 5
Beställaren förbehåller sig rätten att utföra vissa vinterväghållningsåtgärder inom respektive område.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) anbudsgivare per område.
Anbudsgivare har möjlighet att lämna pris på ett eller flera områden.
Avgränsningar
Upphandlingen omfattar inte saltning av kommunens vägar. Ett separat avtal kommer att tecknas för det avtalsområdet.