Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rosendalsskolan ny- och ombyggnad
Referensnummer: UPH-2018-0282
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny- och ombyggnad av Rosendalsskolan och Rosendalsgården. Nybyggnad avser cirka 440 kvm. Ombyggnad cirka 2600 kvm. Ytorna kommer bestå mestadels av basrum, grupprum, bibliotek och likvärdigt. Ingen matsal, idrottshall eller slöjdsal. Projektet kommer genomföras som en så kallad samverkansentreprenad i två faser, fas 1 - projektering och kalkyl, fas 2 - projektering och produktion.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45262700 Ombyggnadsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen