692638-2022 - ResultatSverige-Sundsvall: Slamsugare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kombibil för slamsugning och högtrycksspolning
Referensnummer: MSVAB-2022-00210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144410 Slamsugare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en kombibil som ska användas till underhåll av ledningsnät och då framförallt som ”akutbil” vid avloppsstopp men även vid förebyggande spolningar och många andra förekommande arbetsmoment i samband med ledningsproblem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144410 Slamsugare, 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande:
• Leverans av kombibil för slamsugning/högtrycksspolning
• Inbyte av befintlig kombibil Volvo FM
Ytterligare information finns att ta del av i upphandlingsdokumentet.