692654-2025 - Planering
Sverige – Miljörådgivning – Miljökonsulter (Sinfra)
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMiljökonsulter (Sinfra)
BeskrivningSkellefteå Kraft avser att upphandla ett ramavtal för Miljökonsulter. För de kompetensområden ansökan avser betyder det att presumtiv anbudsgivare skall ansvara för att; Planera, samordna, genomföra, utvärdera och rapportera inom de kompetensområden omfattningen avser. Förändringar av Beställarens verksamhet kan komma att påverka vilka typer av kompetenser som efterfrågas och vilken typ av arbeten som behovet påkallar. Uppdragstagaren ska därför, som minimum, ha relevanta kunskaper inom: EUs Ramdirektiv för vatten, nationell plan för vattenkraft. Vattenverksamhet. Miljöbalken och annan relaterad miljölagstiftning, och tillämpningar enligt föreskrifter från Naturvårdsverket, Boverket och Energimyndigheten m.m. Tillståndsprövnings- och samrådsprocesser inklusive MKB. Biologisk mångfald - erfarenhet av inventering av biotoper, biologisk återställning av mark och vattenmiljöer och kompensationsarbeten.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90713000 Miljörådgivning