2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Byggprojektledningstjänster
Beskrivning: Tjänsterna omfattar strategisk, taktisk och operativ projektledning i samband med ny-, om- och tillbyggnationer samt underhållsprojekt inom fastighets- och anläggningsverksamhet. Byggprojektledaren ska fungera som beställarens representant och leda projekt från tidiga skeden (idé och förstudie) till genomförande och avslut, inklusive uppföljning och överlämning.
Intern identifierare: U-065-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000