2. Förfarande
Förfarande
Titel: Videotjänst digitalt vårdmöte
Beskrivning: Förmågan digitala patientmöte är kritisk för Region Skånes förflyttningar där verksamheter idag bedriver hel-digital alternativt digital-fysisk vård vilken är möjlig med hjälp av en videolösning för digitala möten. Region Skåne ska via upphandling anskaffa en säker och stabil videomötestjänst vilken är särskilt utvecklad för möten där känslig information hanteras i mötet mellan vårdgivare och patienter men även möten med andra myndigheter.
Intern identifierare: 2025-O001232
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000