692893-2023 - ResultatSverige-Partille: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning - Saltning av kommunens vägar
Referensnummer: KS/2023:77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser vinterväghållning av gator, vägar, GC-banor, buss- och parkeringsplatser, samt övriga ytor enligt kartmaterial. Tjänsten omfattar endast område plogning och saltning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser vinterväghållning av gator, vägar, GC-banor, buss- och parkeringsplatser, samt övriga ytor enligt kartmaterial och mängdförteckning. Tjänsten omfattar endast område plogning och saltning.
Anbudsinbjudan
Partille kommun, Tekniska avdelningen Gata/Park inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ett ramavtal avseende Vinterväghållning- Saltning av kommunens vägar.
Omfattning
Partille kommun upphandlar vinterväghållning -vägsaltning.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) anbudsgivare.
Denna upphandling täcker ej vinterväghållning, flisning, kommunen har ett separat avtal för det avtalsområdet.Målet med upphandlingen är att Leverantören ska tillhandahålla ett väl snöröjt och halkbekämpat vägnät.
Ramavtalet är helt utan volymförpliktelser och Partille kommun förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden uppgår till 9 000 000 kr.
Angivna volymerna bygger på föregående års statistik samt uppskattning inför kommande år.
Anbudsgivaren är skyldig att leverera verkligt behov.Ramavtalets förväntade takvolym beräknas till maximalt 12 000 000 kr.