692910-2022 - ResultatSverige-Örnsköldsvik: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter elkraft
Referensnummer: 2022-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för successivt avrop under avtalsperioden inom området tekniska konsulter elkraft: elkraftkonsult, elkraftspecialist, NIS/GIS-konsult och projektledare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med maximalt tre (3) leverantörer och avrop kommer att ske rangordnat. Vid uppdrag som uppskattas överstiga 5 PBB (prisbasbelopp) förbehåller sig beställaren rätten att kunna tillämpa förnyad konkurrensutsättning mellan antagna leverantörer.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning 1+1 år.
Sannolikt värde baserad på uppskattad inköpsvolym beräknas till 2 Mkr/år.