2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyresvärdsupphandling Nytt Regionens Hus Vänersborg
Beskrivning: VGR genom Västfastigheter bjuder härmed in intresserade leverantörer att ansöka om att få lämna anbud i denna hyresvärdsupphandling. VGR är i behov av nya kontorslokaler i Vänersborg med placering i anslutning till Vänersborgs resecentrum (”nytt Regionens hus i Vänersborg”) och genomför därför en så kallad hyresvärdsupphandling. Leverantören har möjlighet att tillgodose VGR:s behov genom att antingen uppföra en ny byggnad eller, med större eller mindre anpassningar, tillhandahålla en befintlig byggnad.
Intern identifierare: SFSS 2024-01431
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000