693080-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Tolktjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster
Referensnummer: IN-IN22-0174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tolkförmedlingstjänster till Region Sörmland, Folktandvården Sörmland AB, Eskilstuna kommun, Strängnäs kommun, Nyköpings kommun, Oxelösunds kommun och Trosa kommun.
Det totala värdet av upphandlingen beräknas till ca 105 Miljoner kronor exkl. moms.
Takvärdet i ramavtalet är 125 Miljoner kronor exkl. moms.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Uppdragets målsättning är att täcka köparens behov av tolkförmedlingstjänster och upphandlingen avser ramavtal för tolkförmedlingstjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Förmedlingen av tjänsterna ska ske på ett effektivt och enkelt sätt för att generera tids- och kostnadsbesparingar samt att möjliggöra anskaffningar av tolktjänster med bra villkor.
Köparen kommer att teckna upphandlingskontrakt med max två (2) leverantörer som kommer att avropas enligt rangordning.
Uppdraget omfattar Region Sörmland, Folktandvården Sörmland AB, Eskilstuna kommun, Strängnäs kommun, Nyköpings kommun, Oxelösunds kommun och Trosa kommun.
Förutom Region Sörmlands olika verksamheter ska även privata vårdgivare som är verksamma inom den offentligt finansierade, men privat organiserade sjuk- och tandvården i Sörmland kunna använda sig av tjänsten.
I uppdraget ingår förmedling av tolkar för kontakttolkning, telefontolkning, on-demandtolkning, videotolkning samt konferenstolkning. Behovet avser planerad och akut tolkservice dygnet runt under årets alla dagar.
Upphandlingen avser tolkning från svenska till målspråket och tillbaka till svenska till köparen.
Volymuppgifter
Det totala värdet av upphandlingen beräknas till ca 105 Miljoner kronor, inklusive förlängningsoption, baserat på 2021 års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym/takvärde
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.