693145-2023 - ResultatSverige-Halmstad: Hjullastare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjullastare
Referensnummer: 111-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har för avsikt att investera i en hjullastare som säkerställer uppfyllnad av kunders och marknadens förväntningar. Hjullastaren är tänkt att hantera fragmenterat skrot. Hjullastaren ska ha konfiguration enligt vad som framgår av bifogad teknisk specifikation.
I upphandlingen ingår en option att beställa ytterligare en hjullastare inom ett år från kontraktsdagen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen