693152-2022 - ResultatSverige-Karlskrona: Byggnation av parkeringshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsköp och uppförande av byggnader; P-hus, omvårdnadsboende, flerbostadshus samt lokaler Pottholmen Karlskrona
Referensnummer: KS 2022/2204 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213312 Byggnation av parkeringshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskrona kommun, inbjuder intresserade köpare till anbudsgivning avseende köp och uppförande av P-hus, byggnad innefattande bostäder och lokaler för handel samt omvårdnadsboende på del av fastigheten Karlskrona Pottholmen 1.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45215213 Byggnation av vårdhem, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70121000 Försäljning eller köp av byggnad, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köparens åtagande enligt förfrågningsunderlaget omfattar i huvudsak (i) förvärv av Fastigheterna, (ii) projektering, (iii) uppförande och iordningställande av byggnader samt (iv) uthyrning av Omvårdnadsboendet (”Uppdraget”).
Byggnaderna ska anpassas till de krav som anges i förfrågningsunderlaget.