69344-2022 - ResultatSverige-Stenungsund: Reparation och underhåll av restaurangutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och reparationer av storköksutrustning
Referensnummer: 2021/795
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stenungsunds kommun inbjuder leverantörer att deltaga i en ramavtalsupphandlingen gällande service och reparation av storköksutrustning för att tillgodose kommunens behov av driftsäker storköksverksamhet. Samtliga slutförda arbeten ska vara utfört på ett yrkes- och hantverksmässigt sätt, dvs med den noggrannhet och omsorg som är sedvanlig inom branschen. Respektive fabrikants råd och anvisningar ska följas. Årliga servicekontroller kan förekomma men avropas då av beställaren, leverantören ska även kunna vara behjälplig vid tekniska frågor rörande köksutrustningen.
Leverantören ska tillhandahålla utbildad och erfaren personal som kan genomföra arbeten på plats i beställarens olika kök, samt vara auktoriserad leverantör för de fabrikat som anges i punkt 3.6.
Uppskattad volym för ramavtalet ink. förlängningar är 2 400 000 kr, volymen kan ses om en indikation och baseras på föregående avtalsvolym.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal gällande service och reparation av storköksutrustning för att tillgodose beställarens behov av driftsäker storköksverksamhet. Leverantören ska vara slutföra uppdragen på ett yrkes- och hantverksmässigt sätt. Respektive fabrikants råd och anvisningar ska följas. Årliga servicekontroller kan förekomma men avropas då av beställaren, leverantören ska även kunna vara behjälplig vid tekniska frågor rörande köksutrustningen.
Allmän orientering
Stenungsunds kommun (nedan kallade "beställaren") genomför en upphandling avseende Service och reparationer av storköksutrustning. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
För information om beställaren: se hemsidan.
Omfattning
Upphandlingen avser ett ramavtal gällande service och reparation av storköksutrustning för att tillgodose beställarens behov av driftsäker storköksverksamhet. Samtliga slutförda arbeten ska vara utfört på ett yrkes- och hantverksmässigt sätt, dvs med den noggrannhet och omsorg som är sedvanlig inom branschen. Respektive fabrikants råd och anvisningar ska följas. Årliga servicekontroller kan förekomma men avropas då av beställaren, leverantören ska även kunna vara behjälplig vid tekniska frågor rörande köksutrustningen.
Avtalet beräknas starta Avtalets startdatum och beräknas löpa 48 månader inklusive förlängningar.
Förbehåll;
De ovan angivna volymerna är uppskattade och det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre, några garanterade volymer lämnas inte.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis politiska beslut, verksamhetsförändringar som kan påverka behovet och volymerna.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi, i sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.