Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS - Gatuarbeten - GC-väg Skokloster
Referensnummer: UH-22-31658
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar nybyggnation av gång- och cykelväg längs med Skottskogsleden och länsväg 555 mot Skokloster Slott. Det omfattar både kommunal väg och statlig väg.
I entreprenaden ingår också fyra busshållplatser.
Total sträcka är ca 1200 m.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen