2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stillbildsfotograf och filmare
Beskrivning: Chalmers upphandlar tjänster utförda av stillbildsfotograf samt filmare och redigerare. Exempel på uppdrag som upphandlingen omfattar är tyngre pressreleaser, forskningsprojekt med potential att få större genomslag, studentprojekt som kan få stor spridning i sociala medier. Det kan även handla om aktiviteter på campus, såsom tävlingar, personporträtt, porträttfotografering och betydelsefulla besök eller andra typer av händelser. Eftersom lärosätets marknadsföring sker i relativt begränsad volym förutsätter vi att de leverantörer som väljer att lämna anbud intresserar sig för att arbeta med just Chalmers och har ett intresse för Chalmers som varumärke, forskning och utbildning samt drivs av att vara med och berätta om verksamheten. Chalmers har en etablerad stil för vad foton- och filmer ska förmedla till mottagaren och därmed stödja varumärket. Upphandlad leverantör kommer få arbeta med detta som utgångspunkt. Chalmers söker en leverantör som är kreativ och initiativrik, har god samarbetsförmåga och samtidigt självständigt kan driva, planera och genomföra givna uppdrag. Upphandlingen består av två delar: 1. Stillbildsfotograf 2. Filmare och redigerare Anbud kan lämnas på en eller två delar. Utöver att besvara obligatoriska delar av upphandlingsdokumentet är det viktigt att rätt valbar del/delar markeras i Tendsign för att besvara de krav och kriterier som är specifika för respektive stillbildsfotograf och filmare.
Intern identifierare: C 2025-1408
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79960000 Foto- och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandlingsdokument
Beskrivning: Chalmers upphandlar tjänster utförda av stillbildsfotograf samt filmare och redigerare. Upphandlingen består av två delar: 1. Stillbildsfotograf 2. Filmare och redigerare Anbud kan lämnas på en eller två delar.
Intern identifierare: 1783429-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Stillbildsfotograf
Beskrivning: Besvara detta avsnitt om anbud lämnas på kategori stillbildsfotograf
Intern identifierare: 1767507-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Filmare och redigerare
Beskrivning: Besvara detta avsnitt om anbud lämnas på kategori filmare
Intern identifierare: 1767508-2