693647-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal för teknikkonsulter inom elnätsverksamhet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för teknikkonsulter inom elnätsverksamhet
BeskrivningSyfte med upphandlingen: Ellevio AB genomför en upphandling enligt förhandlat förfarande med föregående annonsering för att upprätta ramavtal avseende teknikkonsulttjänster inom Ellevios nätområden för både lokalnät och regionnät. Ramavtalen omfattar följande kompetensområden: El Lokalnät (<24 kV)El Regionnät (>24 kV)​Skog och fastighetsrättBesiktningDokumentationstjänsterDrift och underhållKompetensområdena behandlas som separata delar. Leverantörer kan ansöka om att kvalificeras för ett eller flera kompetensområden. Ramavtalen innehåller inga garanterade volymer. I nästa fas (steg 2) kommer kvalificerade leverantörer att ges möjlighet att lämna anbud. Antal tilldelningar per kompetensområde samt tilldelningskriterier kommer att framgå av upphandlingsdokumenten i (steg 2). Kriteriernas viktning eller prioritetsordning kommer att framgå av dokumenten. Ramavtalets giltighetstid: Detta ramavtalet träder i kraft den 01/04/2026 och gäller i fyra (4) år, med option för beställaren att förlänga avtalet med upp till två (2) år åt gången, vid maximalt två (2) tillfällen. Instruktioner för ansökan: De krav och villkor som gäller för urvalet av leverantörer i denna upphandlingsfas framgår av detta upphandlingsunderlag med bilagor. Leverantörer ombeds att noggrant läsa igenom materialet, besvara samtliga frågor korrekt och bifoga begärt material vid inlämning av ansökan. Ellevio använder e-Avrop som upphandlingsverktyg. Det innebär att ni som sökande får tillgång till kompletterande information under ansökningstiden, en smidig kommunikationskanal samt ett enkelt sätt att lämna in er ansökan. För att få tillgång till verktyget krävs inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom en enkel registrering på www.e-avrop.com. Tänk på att registrera en e-postadress som aktivt kontrolleras. Om Ellevio: Ellevio är ett av Sveriges största energiföretag med nästan en miljon kunder. Våra elnät och lösningar fungerar som samhällets blodomlopp – vi kopplar ihop elproducenter och konsumenter, möjliggör mer förnybar energi och driver på elektrifieringen av transporter och industrier. Behovet av ett smartare och utbyggt elsystem växer snabbt i Sverige, och vi investerar flera miljarder varje år på att förnya, digitalisera, bygga ut och underhålla våra elnät. Ellevio har drygt 800 anställda och sysselsätter totalt ungefär 4 000 personer runt om i landet. Våra investeringsprojekt genomförs i fält av upphandlade entreprenörer. Huvudkontoret finns i Stockholm och vi ägs av pensionsfonderna OMERS Infrastructure, Tredje AP-fonden, Folksam och AMF. Läs mer https://www.ellevio.se/om-oss/om-foretaget/foretagsinformation/ (https://www.ellevio.se/om-oss/om-foretaget/foretagsinformation/) Våra elnätsområden: Vi äger, driver och utvecklar region- och lokalnät i sex geografiska områden i Mellansverige samt i Markbygdens vindparkskluster i Norrbotten. Av de nästan en miljon kunderna är cirka 86 procent hushåll. Sex av tio finns i Stockholm. Här finns våra elnätskunder: Dalarna: cirka 36 000 kunderGävleborg (Hälsingland och Gästrikland): cirka 74 000 kunderSkaraborg-Närke: cirka 27 000 kunderStockholm (Stockholms stad, Ekerö, Lidingö, Täby, Nynäshamn och Vallentuna): cirka 593 000 kunderVärmland: cirka 104 000 kunderVästkusten (Halland och Bohuslän): cirka 132 000 kunderPiteå: Fem vindkraftkunder i Markbygdens vindpark utanför Piteå Våra elnätsprojekt: Vi arbetar ständigt med att förbättra och underhålla elnätet, för att säkerställa att alla i vårt område får el som de ska. Läs om vad vi gör där du bor! Läs mer https://www.ellevio.se/projekt/ (https://www.ellevio.se/projekt/)
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119928:Lot:1