Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Användbarhet och HFI
Referensnummer: 21FMV5248
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV avser upphandla ett ramavtal med flera leverantörer för tekniska konsulter avseende användbarhet och HFI inom två (2) anbudsområden. Dessa områden är Användbarhet och HFI vid projektarbete samt Verksamhetsutveckling Användbarhet och HFI. FMV bedömer ett behov av totalt 40 000 timmar under avtalsperioden inklusive optionsperiod. Behovet baseras på myndighetens bedömning av behov av kompetens inom användbarhet och HFI i kombination med planerade beställningar från FM. Ramavtalsperiod 2 år med möjlighet till option ytterligare 2 år. Avropsberättigade parter är FMV och Försvarsmakten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2