Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner
Referensnummer: RJL 2018/2616
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jönköping avser upphandla licenspartner för programvarulicenser där avrop sker löpande efter behov under avtalstiden. Licenspartnern ska även bistå med tjänster så som råd gällande optimering av Regionens licensportfölj, information vid förändringar av licensregler. Licenspartnern ska även erbjuda konsulttjänster kopplade till programvarulicenserna så som installation, konfiguration och utbildning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen