Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Innovationsstöd
Referensnummer: SU-FV- 0476-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 73210000 Forskningsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms universitet tillhandahåller grundläggande Innovationsstöd till forskare i verksamheten, främst rörande ansökan om patent m.m. för immaterialrätter som uppkommit i forskning vid universitetet. Detta ramavtal syftar till att på begäran tillhandahålla externt stöd till universitetet i denna verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79111000 Juridisk rådgivning, 79130000 Tjänster avseende juridisk dokumentation och certifiering, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms universitet tillhandahåller grundläggande nnovationsstöd till forskare i verksamheten, främst rörande ansökan om patent m.m. för immaterialrätter som uppkommit i forskning vid universitetet. Detta ramavtal syftar till att på begäran tillhandahålla externt stöd till universitetet i denna verksamhet.