2. Förfarande
Förfarande
Titel: Totalentreprenad avseende uppförande av idrottshall i Slakthusområdet
Beskrivning: Upphandlingen avser uppförande av idrottshall för allehanda inomhussport som innebandy, basket eller handboll men också med lokaler för t.ex. dans. Byggnaden utgörs av en nedsänkt idrottslokal inklusive tekniska- och allmänna utrymmen. Till detta finns också ett entréplan i gatuplan med danssal och tillhörande funktionsutrymmen. Idrottshallens tak kommer att fungera som gård både för intilliggande förskola och boende i omgivande studentbostäder. Byggnaden uppförs dikt an mot ytterligare två byggnadskroppar som utvecklas av K2A inrymmande ca 250 studentbostäder och en förskola.
Intern identifierare: 2.3.2/2023/2700
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Totalentreprenad avseende uppförande av idrottshall i Slakthusområdet