69384-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: KS 2021/1766 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun 212000-082
AB Karlskronahem 556114-6662
Kruthusen Företagsfastigheter AB 556052-0438
Affärsverken Karlskrona AB 556049-4733
Affärsverken Elnät i Karlskrona AB 556532-0834
Affärsverken Energi AB 556086-1618
Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255
Blekinge Museum 835000-6113
Kommunalförbundet Sydarkivera 222000-3103
AB Karlskrona Moderbolag 556291-9877
Upphandlingen avser att tillgodose upphandlande myndigheters behov av reseadministrativa tjänster inom Sverige och utomlands. Ramavtalet ska omfatta kostnadseffektiv reseplanering med bland annat bokning av tjänsteresor med tåg, flyg, marktransport, hyrbilar, buss, båt och hotell i samband med resor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet/er
Tjänsten
I förekommande fall ombesörja där så önskas, transport till och från flygplats och/eller tågstation, hotell bokningar, hyrbilar i samband med resa på annan ort, gruppresor och liknande tjänster.
I uppdraget ingår även kringtjänster.
Ambitionen är att varje resa planeras i samråd mellan resebyrån och beställaren/resenären på sådant sätt att det mest trafiksäkra, kostnadseffektiva och miljöanpassade sättet kan väljas.
Samarbetet ska också ge förutsättningar för en kontinuerlig effektivisering av efterfrågade researrangemang.
Observera att angivna volymer är baserade på tillgänglig statistik och utgör ingen garanterad volym under avtalsperioden.
Karlskrona kommun har ett uttalat behov av särskild statistik för uppföljning avseende miljöpåverkan av egna kommunala resor.
Undantaget denna upphandling
Lokala resor med tåg, buss och taxi kan komma att bokas direkt av respektive beställare hos berörd transportör.
Hotell eller resor som erbjuds särskilt förmånligt i samband med deltagande i konferens, kurs eller liknande ska kunna bokas utanför detta avtal.
Skolklass-resor till utlandet, är i vissa fall, undantagna detta ramavtal.
Även vissa båtresor är undantagna denna upphandling, i synnerhet resor Karlskrona-Gdynia samt Karlshamn - Klaipeda.