69385-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EKG artiklar tilläggsupphandling
Referensnummer: LS 2018-1015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar EKG artiklar (position 100–107), till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser. Dessutom har TioHundra AB, Region Gotland samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
Då SLL vid den tidigare upphandlingen, på ett antal positioner, inte har kunnat anta någon leverantör till följd av att kraven inte uppfyllts, genomförs denna tilläggsupphandling med vissa justeringar av kraven.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar EKG artiklar (position 100-107), till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser. Dessutom har TioHundra AB, Region Gotland samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.