693922-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Alkolås
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Alkolås
Referensnummer: 2022/3949
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38960000 Alkolås
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av alkolås samt tillhörande tillbehör.
UM bjuder härmed in till att lämna anbud avseende alkolås.Upphandlingens syfte är att tillgodose kommunens behov beträffande införskaffande av alkolås, både till nyanskaffade fordon och befintliga fordon i vagnparken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vagnparken består i dagsläget av cirka 200 fordon, och cirka 10% byts ut årligen enligt nuvarande plan, där ambitionen är att de nya fordonen ska utrustas med alkolås. Samtidigt finns även ett visst behov av alkolås på redan befintliga fordon i staden. Inga volymer garanteras och avrop sker utifrån behov, UM förbinder sig därmed inte att avropa en viss kvantitet.
Det finns inga uppgifter om volymer eftersom inga inköp tidigare har gjorts.
Maximala omfattningen på ramavtalet i sin helhet kan innefatta totalt 150 st. alkolås under avtalstiden. När köp på detta avtal uppgått till maxvolym ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.Ramavtalet avser gälla under 4 år, förutsatt att inga oförutsedda händelser sker. Från det att ramavtalet har löpt i 2 år, kan UM komma att säga upp ramavtalet med sex månaders uppsägningstid. När ramavtalet löpt i fyra år löper det ut utan föregående uppsägning.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.