693941-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datorer och kringutrustning
Referensnummer: UE-2022-0897-560
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal på bärbara och stationära datorer, bildskärmar samt tillbehör till Umeå Energi AB och tillhörande dotterbolag.
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 13 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30230000 Datorrelaterad utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Datorer och tillbehör.
Uppskattat värde per år är 3,3msek.