Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerade utvecklings- och infrastrukturtjänster Qlik
Referensnummer: Ks26 2020-96
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Under 2020 har all nyutveckling skett i Qlik Sense-miljön. Qlik Sense-miljön innehåller också nPrinting, GeoAnalytics och Vizlib Extensions i dagsläget fördelat på 7 servrar.
Behovet består av nyutveckling av applikationer samt vidareutveckling/underhåll av befintliga applikationer. Behovet är kontinuerligt och det är ofta aktuellt med uppdrag som kräver snabb uppstart. Behovet består också av infrastruktur-tjänster som uppgradering/underhåll av miljön.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen