2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS- Bemanningstjänster Sjuksköterskor
Beskrivning: Vaggeryds kommun bjuder in leverantörer att ansöka om att delta i ett Dynamiskt inköpssystem (DIS) för bemanningstjänster avseende legitimerade sjuksköterskor. Ett DIS innebär att antalet anbudssökande inte är begränsat och att ansökan om att få vara med i inköpssystemet kan göras löpande under hela giltighetstiden. DIS är en process i två steg. De leverantörer som uppfyller ställda kvalificeringskrav blir godkända i steg ett och kommer sedan bli tillfrågade att lämna anbud i varje specifik anbudsinbjudan (steg två).
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandets viktigaste kännetecken: Dynamisk inköpssystem DIS
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116754:Lot:1