2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av systemstöd för certifiering av utsäde
Beskrivning: Övergripande beskrivning och omfattning Jordbruksverket avser att upphandla ett system för vår verksamhet med certifiering av utsäde, ett så kallat Laboratory Information Management System (LIMS) eller motsvarande. Systemet ska hantera underlag för certifieringar av utsäde. Systemet ska dessutom ha möjligheter att utbyta data med andra system på Jordbruksverket, sammanställa rapporter i pågående verksamhet samt uppföljningsrapporter. Rapporterna ska kunna skrivas ut och kunna exporteras till olika format som exempelvis Excel och PDF. Systemet ska även kunna integrera med extern utrustning så som vågar och mätutrustning
Intern identifierare: 2.8.11-14148/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del vid upphandling