694416-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Installation av datakablar – Upphandling - IT Infrastruktur (Fiber)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling - IT Infrastruktur (Fiber)
Beskrivning: PostNord avser att upphandla leverantör(er) för kanalisation och installation av fiber i befintliga fastigheter. Leverantören ska ha dokumenterad erfarenhet av liknande projekt i befintliga verksamhets- och kontorsmiljöer, inklusive planering, projektering, kanalisation, fiberinstallation, testning och driftsättning. Leverantören ska beskriva genomförda referensuppdrag samt sin metodik för att säkerställa kvalitet, minimal verksamhetspåverkan och effektiv projektgenomföring.
Intern identifierare: 26/081
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45314320 Installation av datakablar
Ytterligare klassificering (cpv): 32412000 Kommunikationsnät, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314300 Kabelutrustning, 45314310 Kabelläggning, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000