Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringssamordning och övervakning
Referensnummer: GNU 2022/132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser en samordningstjänst för parkeringsfrågor mellan Falu kommun och fastighetsägare i kommunen samt parkeringsövervakning där rondering i huvudsak genomförs i parkeringsförbudzon.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63712400 Parkeringstjänster, 98351000 Parkeringsförvaltning, 98351100 Bilparkeringstjänster, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser en samordningstjänst för parkeringsfrågor mellan kommun och fastighetsägare i Falu kommun samt parkeringsövervakning där rondering i huvudsak genomförs i parkeringsförbudzonen i Falu kommun.