694485-2022 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Byggnadsinstallationsarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten & El-revision
Referensnummer: 22/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för Elarbeten och El-revision.
Avrop på löpande, planerat och oplanerat underhåll, samt mindre om- och tillbyggnader.
Upphandlingen omfattar följande enheter:
Eskilstuna Kommunfastigheter AB (Kfast) nr 556499-5909
Eskilstuna kommun nr 212000-0357
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB nr 556935-7501
Eskilstuna Logistik och Etablering AB nr 559048-6188
Översiktlig information om objektet
Upphandlingen avser ramavtal Elarbeten och el-revison. Förekommande arbeten utförs i fastigheter som rymmer lägenheter och lokaler hos Eskilstuna Kommunfastigheter AB, i kommunala fastigheter (kontor, skola, förskola mm), i industrifastigheter samt i kontors- och verksamhetslokaler hos övriga kommunala bolag.
Takvolym för ramavtalet är 150 000 000 kr under hela avtalsperioden.