694548-2024 - Resultat
Sverige – IT-programvara – Hjälpmedelssystem för vård och omsorg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHjälpmedelssystem för vård och omsorg
BeskrivningVård och omsorg, Umeå Kommun, avser att upphandla en systemlösning, ett IT-stödsystem, till hjälpmedelsverksamheten. Verksamheten har behov av ett system som kan hantera hjälpmedel som kommunen äger samt tjänster som beställs och utförs internt. Hjälpmedel som köps in via Websesam eller på annat sätt (tex. Proceedo) ska kunna registreras i systemet. En annan viktig målsättning är att redan inköpta hjälpmedel ska användas i första hand, innan nybeställning görs. Detta kräver att verksamheten har kontroll på alla hjälpmedel som finns i kommunens ägo, vilka som används, vilka som är tillgängliga för beställning, vilka som bör kasseras och så vidare. Verksamheten har således behov av ett internt system som stödjer att förskrivare i första hand beställa produkter och tjänster internt, med god spårbarhet samt möjlighet att kunna kvalitetssäkra hjälpmedelshanteringen genom uppföljning och statistik. Leverans ska ske i form av en standardiserad molntjänst. Avtal ska avse en i tiden ej begränsad nyttjanderättslicens för upphandlat system/lösning inklusive support och underhåll och tillgång nya versioner. I licenskostnad ska även ingå de uppdateringar (generella förbättringar av funktionalitet) och den vidareutveckling av tjänsten som kontinuerligt sker.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48517000 IT-programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95984:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)