Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal El-arbeten
Referensnummer: 22/117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetet omfattar oplanerat och planerat underhåll av El-arbeten som beställs löpande inom av beställaren förvaltade fastigheter. Tele- och dataarbeten ingår också i uppdraget.
Upphandlande myndighet uppskattar att beställarna kommer att beställa arbeten för ca 16,4 mkr per år. Omfattningen kan dock komma att öka eller minska under avtalstiden på grund av nyproduktion, fastighetsköp, försäljning av fastigheter eller ändring i förvaltningsuppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314320 Installation av datakablar, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen