Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresupphandling för förskola Falkenberg
Referensnummer: 21/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Falkenbergs kommun har ett stort behov av nya förskoleplatser. Därför planeras omfattande utbyggnad av barnomsorgen inom kommunen. Som komplement till kommunens egna byggnationer söker nu Falkenbergs kommun extern part som kan tillhandahålla ändamålsmässiga förskolelokaler med 4-8 avdelningar. Varje avdelning ska dimensioneras för 15 barn. Till avdelningarna ska tillhörande utemiljö finnas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen