See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Roslagsvatten Dynamiskt inköpssystem (DIS) Tekniska konsulttjänster
Beskrivning: Roslagsvatten Dynamiskt inköpssystem (DIS) Tekniska konsulttjänster omfattar kategoriområden: Delområde 1 Tekniska konsulttjänster inom infrastruktur, bygg, miljö, projektledning, avfall och VA Delområde 2 Säkerhets- och riskkonsulttjänster för bevakning, larm, brandskydd och krisövningar inom säkerhetsområdet Delområde 3 Tekniska konsulttjänster för drift och VA-anläggningar Delområde 4 Tekniska konsulttjänster inom Informationssamordning för dokumentation och analys inom informationshantering, BIM, CAD, GIS, mätning och rörnätinspektion Delområde 5 Konsulttjänster inom avfall
Intern identifierare: 657584
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71356000 Tekniska tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71321300 Konsulttjänster inom VA
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1 Tekniska konsulttjänster inom infrastruktur, bygg, miljö, projektledning, avfall och VA
Beskrivning: Delområdet omfattar konsulter med spetskompetens inom något av nedanstående områden: 1. VA och Avfall-Process och Maskin: Tjänster inom projektledning och teknisk expertis för vatten- och avloppssystem samt maskintekniska uppdrag. 2. Miljötjänster: Miljörelaterade uppdrag som inkluderar tillståndsärenden, miljöutredningar och rådgivning inom miljö- och kulturmiljö. 3. Anläggning (mark, väg, VA-ledningar): Konsultstöd för projektledning och tekniskt ansvar vid mark-, väg- och VA-anläggningsprojekt. 4. Geoteknik: Tjänster för utredning, projektering och rådgivning inom geoteknik och bergteknik. 5. Projektstyrning: Projektlednings- och samordningstjänster för att hantera projekt från planering till genomförande. 6. Kalkylering: Konsulttjänster för kostnadskalkyler inom infrastruktur och byggprojekt, inklusive LCC-beräkningar. 7. Besiktning: Besiktningstjänster för kommunala anläggningar, inklusive för-, slut- och garantibesiktningar. 8. Riskanalys och vibrationsutredning: Riskbedömningar och vibrationsutredningar relaterade till sprängning och buller, med tillhörande mätningar och åtgärdsförslag. 9. Dagvatten och hydrogeologi: Tjänster för projektering och analyser av dagvattensystem och hydrogeologiska utredningar. 10. Markrådighet: Rådgivning och förhandlingstjänster inom fastighetsvärdering, fastighetsrättsliga avtal och Inventering av förutsättningar. 11. Arbetsmiljö: Samordning och hantering av arbetsmiljöarbete i byggprojekt, inklusive upprättande av arbetsmiljöplaner och stötta beställare vid avtalsuppföljning inom arbetsmiljö. 12. Geodetisk mätning: Mätningstjänster för fastighetsgränser, ledningar och byggprojektering med tekniker som drönarmätning och laserskanning. 13. VA-projektering: Projekteringstjänster för VA-anläggningar från förprojektering till detaljprojektering, med tillhörande dokumentation och kalkyler. 14. Arkitektur: Arkitekttjänster för projektering, visualisering och uppföljning av byggnadsprojekt, inklusive bygglovshandlingar. 15. Konstruktion: Konstruktionstjänster för byggprojekt, med fokus på projektering, utredningar och kalkyler. 16. VVS: Konsulttjänster inom projektering och ledning av VVS-system i bygg- och anläggningsprojekt. 17. Utredningar: VA-utredningar och planeringar vid t.ex. nyexploatering, omvandlingområden och ledningsomläggning. 18. Byggledning och granskning av bygghandlingar: Konsulttjänster för byggledning och tredjepartsgranskning av bygghandlingar, inklusive systemhandlingar, mängdförteckningar och relationshandlingar, med fokus på både anläggningsarbete och byggnadskonstruktion.
Intern identifierare: Delområde 1 Tekniska konsulttjänster inom infrastruktur, bygg, miljö, projektledning, avfall och VA
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2 Säkerhets- och riskkonsulttjänster för bevakning, larm, brandskydd och krisövningar inom säkerhetsområdet.
Beskrivning: Delområdet omfattar konsulter med spetskompetens inom något av nedanstående områden: 1. Säkerhetsteknik (bevakning, inbrottslarm, larmcentral, brandlarmssystem): Konsulttjänster för installation och drift av säkerhetssystem som bevakning, inbrottslarm och brandskyddslarm. 2. Säkerhetsteknik (upphandlingar inom säkerhetsområdet): Konsulttjänster för stöd vid upphandlingar av säkerhetslösningar och system. 3. Risk (konsult för krisövningar): Konsulttjänster för planering och genomförande av kris- och beredskapsövningar. 4. Brandskydd (SBA-konsult för brandskyddsronder): Konsulttjänster för systematiskt brandskyddsarbete (SBA), inklusive hantering och genomförande av brandskyddsronder. 5. Konsult för utrymningsövningar: Tjänster som omfattar planering och genomförande av utrymningsövningar för att säkerställa beredskap vid nödsituationer. 6. Utredningar (bakgrundskontroller, interna utredningar): Konsulttjänster för genomförande av bakgrundskontroller och interna säkerhetsutredningar.
Intern identifierare: Delområde 2 Säkerhets- och riskkonsulttjänster för bevakning, larm, brandskydd och krisövningar inom säkerhetsområdet.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 3 Tekniska konsulttjänster för drift och VA-anläggningar
Beskrivning: Delområdet omfattar konsulter med spetskompetens inom nedanstående område: 1. Drift: Driftstjänster för övervakning, underhåll och optimering av VA-anläggningar för säker och effektiv vatten- och avloppshantering.
Intern identifierare: Delområde 3 Tekniska konsulttjänster för drift och VA-anläggningar
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 4 Tekniska konsulttjänster inom Informationssamordning för dokumentation och analys inom informationshantering, BIM, CAD, GIS, mätning och rörnätinspektion.
Beskrivning: Delområdet omfattar konsulter med spetskompetens inom något av nedanstående områden: 1. Informationssamordning i projekt och förvaltning: Konsulttjänster för effektiv hantering och koordinering av projektinformation under hela livscykeln. 2. BIM-samordning: Tjänster för att säkerställa samordning och integration av byggnadsinformationsmodellering (BIM) i projekt. 3. CAD-samordning: Konsulttjänster för att samordna och standardisera CAD-arbeten i projekt för att säkerställa enhetliga ritningar. 4. Referensbeteckningsarbete i linje med ISO 81346: Konsultstöd för att tillämpa referensbeteckningssystem enligt ISO 81346 i tekniska projekt. 5. GIS-ingenjör: Tjänster för hantering och analys av geografisk information med hjälp av GIS-teknik i projekt. 6. Kart- och mätingenjör: Tjänster för precisionsmätning, kartläggning och teknisk dokumentation i bygg- och anläggningsprojekt. 7. Tekniska skribenter för handböcker och riktlinjer: Tjänster för att skapa tekniska handböcker, riktlinjer och annan dokumentation. 8. Filmning och analys av rörnät: Tjänster för inspektion och analys av rörnät med hjälp av filmningsteknik för att bedöma status och behov av underhåll.
Intern identifierare: Delområde 4 Tekniska konsulttjänster inom Informationssamordning för dokumentation och analys inom informationshantering, BIM, CAD, GIS, mätning och rörnätinspektion.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde 5 Konsulttjänster inom avfall
Beskrivning: Delområdet omfattar konsulter med spetskompetens inom något av nedanstående område: 1. Avfallskonsulttjänster: Tjänster relaterade till avfallshantering så som avfallsplanering, analys, optimering och implementering av avfallshanteringslösningar 2. Marina miljöer (Inventering och utredning): Konsulttjänster för inventering, utredning och statusbedömning av marina miljöer. 3. Plockanalys: Konsulttjänster för plockanalys och sortering av avfall för att kartlägga avfallssammansättning. 4. Taxa: Konsulttjänster för framtagning av avfallstaxa
Intern identifierare: Delområde 5 Konsulttjänster inom avfall