694896-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Golvvårdsmaskiner – Ramavtal städmaskiner
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal städmaskiner
BeskrivningUppdraget avser ett ramavtal avseende städmaskiner för Umeå kommun och avropsberättigade myndigheter/enheters behov. Avrop kommer ske löpande under avtalsperioden. Umeå kommuns verksamhet Städservice utför all städning i egen regi, ytan som underhålls är för närvarande ca 600 000 kvm. Städservice utför regelmässig städning och periodiskt underhåll i många olika typer av objekt, exempelvis skolor, förskolor, kontor, äldreboenden, idrottshallar samt vissa offentliga miljöer. Städservice anpassar val av städmaskin med hänsyn till objektets golv, möblemang, om det finns trappor/hiss, personalens förutsättningar, ergonomi mm. Umeå kommun har egna servicetekniker som utför service och reparationer av alla inköpta städmaskiner.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 39713400 Golvvårdsmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelStädmaskiner
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:86241:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 39713410 Skurmaskiner, 39713420 Polermaskiner, 39713430 Dammsugare, 39700000 Hushållsapparater, 39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSmå kombiskurmaskiner
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:86241:Lot:2