Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radiofarmaka, SLL453
Referensnummer: FSN 2022–0264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av Radiofarmaka samt MT-produkt samt tillhörande kringtjänster. Efterfrågat sortiment framgår av Bilaga 2 Artikelspecifikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 72 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde A Mo-99/Tc-99m-generator
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31120000 Generatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde A omfattar: Mo-99/Tc-99m-generator (position 1–6 i Bilaga 2 Artikelspecifikation).
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 24
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Beställaren har möjlighet att förlänga Avtalet, helt eller delvis, med upp till två (2) år. Därmed kan Avtalet som längst löpa i fyra (4) år.
Övriga positioner
Del nr: Övriga positioner
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33600000 Läkemedel
Beställaren kommer att anta en (1) leverantör per position, med undantag för positioner som utgör en varugrupp (Avtalsområde) där Beställaren kommer att anta en (1) leverantör för respektive Avtalsområde.
Efterfrågade Varor framgår av Bilaga 2 Artikelspecifikation. Hur positionerna utvärderas framgår av upphandlingsdokumenten.