Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tändvätska
Referensnummer: 18/97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09200000 Petroleum-, kol- och oljeprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tändvätska till övningsverksamheten vid MSB:s verksamhetsställen Sandö och Revinge. Tändvätskan används som tändhjälpmedel vid eldning med ved och annat trämaterial men även vid eldning under släckövningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09211700 Teknisk och medicinsk vit olja, paraffinolja
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen