Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servrar, lagringslösning och backuputrustning
Referensnummer: KS 18/98
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal med en återförsäljare för att tillgodose Köparens behov av produkter för att bibehålla och utveckla befintlig infrastruktur. Köparen efterfrågar en återförsäljare med ett brett utbud av produkter inom det aktuella området. I upphandlingen ingår även vissa tjänster kopplade till efterfrågade produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30230000 Datorrelaterad utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress:
www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen "frågor och svar" i TendSign men kan även skickas via e-post till ellen.bringevik@vaxjo.se
Under v 8 (17.2.2020 - 21.2.2020) kommer upphandlande myndighet ha begränsad möjlighet att besvara frågor eller begäran om förtydliganden. För att vi ska ha möjlighet att besvara eventuella frågor i god tid innan sista anbudsdag ska frågor eller begäran om förtydliganden ställs senast 2.3.2020. Inkomna frågor eller begäran om förtydliganden kommer att besvaras senast sex (6) dagar före sista anbudsdag.