695043-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Västervik: Underhåll av IT-programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och underhåll av Hypergene BI-system
Referensnummer: F-001-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72267100 Underhåll av IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerviks kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Hypergene avseende support och underhåll av BI-systemet Hypergene. Västerviks kommun har för avsikt att införskaffa underhåll och support av ledning- och beslutstöd Hypergene. Systemen används som stöd för chefer i kommunen vad det gällerverksamhetsuppföljning. Systemet har integration av flera andra system i Västerviks kommun.
Avtalstid är 4+1+1 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västerviks kommun har för avsikt att införskaffa underhåll och support av ledning- och beslutstöd Hypergene. Systemen används som stöd för chefer i kommunen vad det gällerverksamhetsuppföljning. Systemet har integration av flera andra system i Västerviks kommun.