69509-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dentala Implantat omtag
Referensnummer: VF2019-0025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att tillgodose ingående regioners behov av Dentala implantat och benersättning.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2019-0025 Dentala Implantat omtag
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50 Implantat och täckskruvar
51 Läkdistanser
52 Komponenter för Cementretinerade Konstruktioner
53 Komponenter för Skruvretinerade Konstruktioner
54 Komponenter för Attachmentretinerade Konstruktioner
55 Borrar
56 Benersättningmaterial och Membran
57 Programvara, 3D planering
58 Övrigt sortiment
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 14 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.5.2020
Avtalets beräknade slutdatum: 30.4.2022
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33132000 Tandimplantat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
50 Implantat och täckskruvar5
1 Läkdistanser