69520-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Datorer, skärmar, kringutrustning och tillhörande tjänster A572.524/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Polisen har som huvuduppgift att upprätthålla säkerhet och allmän ordning samt att bekämpa brott. Det innebär bland annat att Polisen förebygger, förhindrar, upptäcker, ingriper och utreder brottslig verksamhet och störningar av den allmänna ordningen och säkerheten. Därutöver utfärdar Polisen pass, olika tillstånd och ansvarar för tillsyn inom en rad olika områden.
Polisen arbetar över hela landet på ett effektivt, rättssäkert och enhetligt sätt. Polisen arbetar nära medborgarna och i ett nära samarbete med andra berörda myndigheter.
Polisen är landets största statliga myndighet med drygt 32 000 medarbetare och är en enrådighetsmyndighet med ett nationellt insynsråd samt ett regionpolisråd i varje polisregion.
Polisen organiseras i sju polisregioner, sju nationella avdelningar och ett kansli.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 450 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30213200 Portföljdator, 30213300 Stationär dator, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237200 Datortillbehör, 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polisen har cirka 42 000 stycken klienter som t ex bärbara- och stationära datorer. Utöver detta finns cirka 50 000 st bildskärmar och tillhörande kringutrustning för datorer. Polismyndigheten har behov av en obruten försörjningskedja gällande nya datorer, nya skärmar, ny kringutrustning, återtag inklusive återvinning, utöver detta även service och underhåll för respektive enhet. Detta för att upprätthålla och effektivisera polisens samhällsuppdrag.