Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV-utrustning
Referensnummer: FM2022-24270
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten avser med denna upphandling att teckna ett ramavtal med en leverantör som omfattar AV-utrustning samt service och installation.
FM:s behov av AV-utrustning omfattar den utrustning som behövs för att kunna genomför möten, konferenser och utbildningar i allt från mindre mötesrum till samlingssalar och aulor med flera hundra deltagare. Verksamheter som kommer utföras i dessa lokaler är exempelvis konferenser, möten och utbildningar. I begreppet AV-utrustning omfattas komplett utrustning för att visa bild, ljud, tal, överförd bild och överfört ljud för olika typer av möteslokaler.
Leveranser av produkter kommer att ske i en rikstäckande utsträckning. Det är således viktigt att anbudsgivaren har förmåga och kapacitet att leverera produkter och tjänster över hela Sverige
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 68 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen