2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ombyggnation Randerslund äldreboende
Beskrivning: Utförandeentreprenad omfattande ombyggnad och renovering av Randerslund äldreboende, beläget i Laholms kommun. Omfattningen i mer detalj framgår av upphandlingsdokumentationen.
Intern identifierare: LH 23/15
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Öppet förfarande enligt LOU (2016:1145)
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del Randerslund
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Obligatorisk del Randerslund
Beskrivning: Entreprenaden omfattar ombyggnad och renovering av Randerslund som är ett äldreboende med 6st avdelningar med ett storkök samt två komplementbyggnader. Under entreprenaden kommer det vara kvarvarande verksamhet och boende i delar av fastigheten.