2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kv Förmågan 2, Björktorpsskolan Eskilstuna Partnering
Beskrivning: Björktorpsskolan är en av Eskilstunas äldsta skolor, med ca 320 elever. Eftersom skolbyggnaden är så gammal behöver den byggas till, och totalrenoveras inklusive förändrad planlösning på alla plan för att tillgodose alla gällande krav som tex tillgänglighet. Efter ombyggnaden/tillbyggnaden kommer skola ha plats för ca 420 elever i årskurs F-6. Även ombyggnation av utemiljön ska ingå i projektet. Vi avser att bygga i Miljöbyggnad silver 4.0 i drift.
Intern identifierare: 23/74
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000