695512-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallshantering – Hantering och mottagning av farligt avfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hantering och mottagning av farligt avfall
Beskrivning: Upphandlingen omfattar tjänster gällande hantering av farligt avfall, d.v.s. avfall som kommer från hushållens insamling till återvinningscentraler enligt den definition som förekommer i kap. 15 miljöbalken (1998:808). Även mindre mängder från verksamheter kan ingå i denna upphandling. En närmare beskrivning av vilka avfallsslag som ingår framgår av upphandlingsunderlaget.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 90511300 Insamling av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001