695753-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Systemsäkerhet 2022 - 2026
Referensnummer: 21FMV5608
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV avser upphandla ett ramavtal med flera leverantörer för tekniska konsulter avseende Systemsäkerhet inom sju (7) anbudsområden. Dessa områden är Fordon, Vapen och ammunition, Fartyg och dykerimateriel, Flygplan och helikoptrar, Ledningssystem, Gemensam materiel samt Verksamhetsutveckling. FMV bedömer ett behov av totalt 69 900 timmar under avtalsperioden inklusive optionsperiod. Behovet baseras på myndighetens bedömning av behov av kompetens inom Systemsäkerhet i kombination med planerade beställningar från FM. Ramavtalsperiod 2 år med möjlighet till option ytterligare 2 år. Avropsberättigade parter är FMV och Försvarsmakten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7