2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digital ID-kontroll
Beskrivning: Upphandlingen omfattar digital ID-kontroll som omfattar b.la. mjukvara som möjliggör bildupptagning med matchning av person mot fotografi i ID-handling, skanning och avläsning av elektronisk data från svenska och utländska ID-handlingar, äkthetskontroller samt mjukvara som upptäcker datormanipulerade bilder och videosekvenser.
Intern identifierare: 2024100040
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Upphandlingsdokument