2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänst huvudprojektledare campusomställning
Beskrivning: Luleå tekniska universitet står inför omfattande ny- och ombyggnationer kommande år vid campus i Luleå. Målet med upphandlingen är att sluta ett avtal med en oberoende leverantör som förser Universitetet med en huvudprojektledare med övergripande ansvar för planering och samordning av arbetet mellan olika instanser. Uppdraget som huvudprojektledare innefattar både byggrelaterade och verksamhetsrelaterade ansvarsområden. För dessa två områden kommer det att finnas delprojektledare på plats. Huvudprojektedarens roll blir att ta ett helhetsansvar för dessa två delområden (hädanefter Tjänsten).
Intern identifierare: LTU-2615-2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71541000 Byggteknisk projektledning
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Konsulttjänst huvudprojektledare campusomställning