695962-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Armerade eller förstärkta kassaskåp och dörrar – Digitala Nyckelskåp
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDigitala Nyckelskåp
BeskrivningDigitala nyckelskåp ordbo Avdelningen för ordinärt boende, tillhörande Hälsa-, vård- och omsorgsförvaltningen i Malmö stad, verkställer beslutade insatser enligt socialtjänstlagen (SoL) och gör bedömningar och behandlingar enligt hälso- och sjukvårdslagen (HSL). Kärnområden för avdelningens verksamhet är hemtjänst, hemsjukvård och rehabilitering. Avdelningen har cirka 2500 anställda, bestående av flera olika yrkesgrupper. Då hjälpen utförs i brukarnas och patienternas ordinära boende innebär det att avdelningens olika medarbetare ofta hanterar nycklar till deras bostäder. För att ha en säker hantering av alla dessa bostadsnycklar behöver verksamheten använda sig av digitala nyckelskåp vars funktion är att i realtid kunna följa all nyckelhantering, till exempel kring vilken medarbetare som hämtat ut vilken bostadsnyckel och vid vilken tidpunkt (loggning). De digitala nyckelskåpen möjliggör en spårbarhet som stärker säkerheten och tryggheten för både brukare och patienter och deras anhöriga samt för medarbetarna själva. En säker nyckelhantering är på så vis en fråga om kvalitet i den dagliga verksamheten. Det totala behovet är cirka 16 000 nyckelplatser. Några av de befintliga digitala nyckelskåpen behöver skyndsamt bytas ut. Detta uppgår till cirka 4000 nyckelplatser. Idag finns cirka 86 digitala nyckelskåp av sådana system och fabrikat som uppfyller verksamhetens krav i drift.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 44421000 Armerade eller förstärkta kassaskåp och dörrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92193:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44522200 Nycklar, 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar, 39141300 Förvaringsskåp, 44421600 Värdeförvaringsskåp, 44421720 Förvaringsskåp