696101-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CAD- och Informationssamordnare
Referensnummer: 133/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I uppdraget ingår bland annat att hålla i CAD-startmöten, granska och samordna handlingarna från projektörerna inom projekten. Upprätta mallfiler, ritningsindelningar, stämplar samt säkerställa att rutiner och krav enligt CAD-manualen efterlevs.
Volymen för avtalet beräknas till ca 2 500 000 kr per år. Beställaren förbinder sig inte att avropa viss bestämd kvantitet.
Avtalet gäller i två (2) år från avtalsstart med möjlighet till förlängning i ytterligare 1+1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen